Ile trwa budowa domu szkieletowego?
Dodano: 2020-12-22Budownictwo szkieletowe cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Podstawową zaletą tego typu domów jest satysfakcjonujący koszt ich budowy, w porównaniu do wersji murowanej. Dodatkowym plusem jest także krótki czas budowy, a atutem tej technologii jest fakt, że prace można prowadzić o każdej porze roku. Jak wygląda budowa domu szkieletowego i ile trwa cały proces?
Etapy budowy domu szkieletowego
Podobnie, jak w przypadku budowania domu murowanego, powstawanie domu szkieletowego składa się z następujących po sobie etapów budowy. Najdłuższym etapem jest zwykle wybór odpowiedniej działki oraz projektu, który będzie spełniał oczekiwania przyszłych mieszkańców. Następnie ostateczny projekt musi zostać wyceniony. Po tym etapie następuje podpisanie umowy rezerwacyjnej i wyznaczenie terminu rozpoczęcia umowy. W dalszej kolejności muszą zostać skompletowane wszystkie pozwolenia i załatwione wszystkie formalności. Po otrzymaniu pozwolenia na budowę podpisana zostaje umowa właściwa i rusza konkretna budowa, składająca się z kilku etapów. Wszystko zaczyna się od przygotowania terenu i wylania fundamentów. Dalej następuje montaż gotowych elementów – bezwzględnie na odpowiednio zaizolowanym podłożu oraz montaż konstrukcji dachu. Następnym krokiem jest montaż stolarki okiennej i drzwiowej oraz wykonanie stropu i ścianek działowych, które należy ocieplić. W dalszym etapie wykonuje się wszelkie prace wewnątrz domu oraz wszystkie działania, które mają na celu właściwe ocieplenie budynku. Ostatnim etapem budowy domu szkieletowego jest impregnacja elementów drewnianych. Na samym końcu przeprowadza się prace wykończeniowe i podłącza instalację wodno-kanalizacyjną.
Czas budowy domu szkieletowego
Dokładne określenie czasu trwania budowy domu szkieletowego jest trudne – zależy on od wielkości wybranego projektu. Bez względu jednak na wielkość domu, proces jego budowania przez firmę wykonawczą jest krótszy, niż w przypadku wykorzystania innych technologii. Standardowo szacuje się, że jest to około pół roku, ale przy skomplikowanych i rozbudowanych realizacjach może się on wydłużyć o kolejne trzy miesiące. Co powoduje aż takie skrócenie terminu powstania? Przy budowie obiektów szkieletowych praktycznie nie wykonuje się prac mokrych, a materiały łączy się ze sobą przy pomocy śrub i gwoździ. To pozwala na rozpoczęcie budowy o każdej porze roku. Ponadto wypełnienie ścian między elementami szkieletu stanowi materiał izolujący termicznie, co także wpływa na skrócenie czasu wszelkich niezbędnych prac.