Fakty i mity na temat domków kanadyjskich

Coraz większa popularność domów kanadyjskich wynika zapewne z faktu, że są one uważane za energooszczędne, tanie i szybkie w budowie. Można je także ławo rozbudować, co jest dodatkową zaletą. Nadal jednak przegrywają z domami budowanymi tradycyjnie, przy użyciu cegieł i betonu, a ich główne przeznaczenie do niedawna ograniczone było do budowania domków letniskowych. Co sprawiło, że dopiero od niedawna domy kanadyjskie zaczęły funkcjonować jako całoroczne domy jednorodzinne?

Jakość, szybkość i oszczędność

Główną zaletą takich domów jest materiał, z którego są zbudowane. Na betonowych fundamentach umieszczony jest lekki, drewniany szkielet. Naturalne drewno daje wyjątkowy, praktycznie niemożliwy do osiągnięcia przy użyciu innych technologii mikroklimat. Niestety utrudniony dostęp do drewna dobrej jakości oraz brak odpowiednich preparatów zabezpieczających sprawiły, ze jeszcze do niedawna domy kanadyjskie uznawane były za mniej trwałe od tradycyjnych. Wykorzystywany surowiec musi być odpowiednio wysuszony i zakonserwowany, aby mógł służyć przed długie lata. Lekka konstrukcja domu kanadyjskiego sprawia, że ma on mały ciężar, dzięki czemu może on mieć mniejsze, a co za tym idzie również tańsze fundamenty. W budowie nie występują przerwy technologiczne, ponieważ proces pozbawiony jest etapu wiązania cementu oraz twardnienia betonu. Domy kanadyjskie można budować nawet zimą, gdyż poza fundamentami, nie wymagają wykonywania żadnych prac mokrych, jak betonowanie czy murowanie. Tym samym nie ma też problemów z odparowaniem wilgoci zawartej w murowanych ścianach, żelbetowych stropach i schodach, tynkach oraz wylewkach podłogowych. Zewnętrzne ściany domów kanadyjskich wypełnione izolacją termiczną zapewniają dobrą ochronę cieplną, co znacznie obniża koszty eksploatacji.

Co z temperaturą i akustyką?

Domy kanadyjskie mają małą bezwładność cieplną, dlatego dość szybko się wychładzają. Z tego powodu wiele osób uważa, ze nie nadają się na budynki do mieszkania całorocznego. Opór cieplny drewna jest zmienny i rośnie wraz ze spadkiem temperatury, a to oznacza, że im niższa temperatura na zewnątrz, tym silniejsza izolacja. Ponadto dom kanadyjski można go szybko ogrzać – w godzinę temperatura wewnątrz potrafi wzrosnąć nawet o kilkanaście stopni. Technologia lekkiego szkieletu drewnianego jest też trudna technicznie, wymaga dużej dokładności i kultury technicznej oraz dobrej znajomości rygorów techniczno-montażowych, stąd konieczność zatrudnienia dobrych fachowców. Ponadto problemem domów kanadyjskich może być zła akustyka, która najczęściej wynika z zastosowania złych materiałów lub z niedbałości wykonania.

Menu