Dom szkieletowy na zgłoszenie. Co warto wiedzieć przed budową?
Dodano: 2025-04-02Planujesz budowę niewielkiego domu szkieletowego i zastanawiasz się, czy możesz zrealizować go przy uproszczonych formalnościach – na zgłoszenie, bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę? To możliwe, ale pod pewnymi warunkami, których znajomość pozwoli uniknąć błędów i przyspieszyć cały proces inwestycyjny. Zanim podejmiesz decyzję o budowie, sprawdź, czy Twój projekt spełnia wymagania dla inwestycji w trybie zgłoszenia, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek oraz zakończysz etap przygotowań szybko i bez przeszkód.
Jakie wymagania musi spełnić dom szkieletowy na zgłoszenie?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dom szkieletowy na zgłoszenie to budynek, którego budowa nie wymaga uzyskania pozwolenia, jeśli zostaną spełnione wymagania określone w Prawie budowlanym (art. 29 ust. 1 pkt 1a). W świetle przepisów, domy kwalifikujące się do zgłoszenia to takie, które:
- nie przekraczają 70 m² powierzchni zabudowy,
- są wolnostojące,
- są przeznaczone do zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora,
- posiadają maksymalnie dwie kondygnacje,
- znajdują się na działce z dostępem do drogi publicznej.
Należy również pamiętać, że projekt domu musi spełniać wymagania zawarte w warunkach technicznych dla budynków i ich usytuowania, w tym m.in. dotyczące minimalnych odległości od granic działki, wysokości zabudowy, kąta nachylenia dachu, czy parametrów izolacyjnych materiałów budowlanych.
W przypadku domków rekreacyjnych na zgłoszenie, czyli budowanych na działkach o przeznaczeniu rekreacyjnym, warto pamiętać o kilku kluczowych różnicach. Domek tego typu może mieć jedną kondygnację i musi być wolnostojący oraz przeznaczony wyłącznie do okresowego wypoczynku, nie do stałego zamieszkania. Ponadto zgodnie z przepisami, na każde pełne 500 m² powierzchni działki może przypadać tylko jeden budynek rekreacyjny postawiony na zgłoszenie.
Dom na zgłoszenie — formalności krok po kroku
Choć procedura zgłoszenia budowy domu jest znacznie prostsza niż ubieganie się o pozwolenie, inwestor nadal musi spełnić określone wymagania formalne, zgodne z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. Chcąc zrealizować dom na zgłoszenie, inwestor ma obowiązek złożyć w wydziale architektury starostwa powiatowego lub urzędu miasta następujące dokumenty:
- wypełniony formularz zgłoszenia budowy z danymi inwestora, opisem planowanej inwestycji i danymi działki,
- projekt architektoniczno-budowlany przygotowany przez architekta,
- oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
- plan zagospodarowania działki lub mapa z naniesionym budynkiem,
- decyzję o warunkach zabudowy, jeśli działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego,
- oświadczenie, że inwestycja będzie realizowana na własne potrzeby mieszkaniowe.
Jeśli w ciągu 21 dni urząd nie wniesie sprzeciwu, można rozpocząć budowę.
Chcesz dowiedzieć się więcej o domach szkieletowych budowanych na zgłoszenie? Skontaktuj się z nami, jeśli myślisz o takiej inwestycji. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania, a także zajmiemy się realizacją projektu.