Czym są tzw. domki kanadyjskie?
Dodano: 2019-11-20Domki oparte na drewnianym szkielecie są w Polsce utożsamiane z domkami letniskowymi. Tymczasem taką metodą z powodzeniem można wznosić mieszkalne budynki całoroczne. Sekretem powodzenia jest odpowiedni dobór materiałów oraz doświadczona firma, która gwarantuje fachowe i sprawne zbudowanie „kanadyjczyka”. Czym właściwie są domki określane mianem kanadyjskich i jakie są ich główne zalety?
Cechy charakterystyczne domków kanadyjskich
Kanadyjskie domki szkieletowe to budynki, które (zgodnie z nazwą) przybyły do Europy za pośrednictwem osadników z USA oraz Kanady. W Ameryce Północnej tą techniką wnosi się większość budynków mieszkalnych.
Podstawą ich konstrukcji jest drewniany szkielet. Podstawą poprawnego wzniesienia takiego budynku jest odpowiednio przygotowany projekt. Bazując na nim, inwestor może własnoręcznie zbudować swój własny dom. Oczywiście, zadanie to można zlecić specjalistom, którzy wykonywaniem domów drewnianych zajmują się profesjonalnie. Polskie firmy mają w tym zakresie długoletnie doświadczenie gwarantujące sukces inwestycji. Trwałość i dopracowanie detali obiektu wynikają również z profesjonalizmu ekipy budowlanej, im większą mają oni wiedzę na temat technologii drewna i sekretów pracy z tym materiałem, tym lepiej. W związku z tym warto przekonać się, jakie konkretna firma ma referencje.
Główne zalety domków drewnianych
Budowa „kanadyjczyków” jest znacznie szybsza, w porównaniu z tradycyjnie stosowanymi metodami wznoszenia domów. Co ważne, można je wznosić niezależnie od pory roku, a sam proces budowy drewnianego domu kosztuje mniej od wznoszenia murowanego obiektu. Niższe wydatki wynikają z krótszego czasu pracy wykonawców oraz mniejszego zużycia materiałów. Szkieletowe domki kanadyjskie są ekologiczne, gdyż są tworzone z naturalnych materiałów. Kolejną ich zaletą jest energooszczędność: są tanie w utrzymaniu. Jak wiadomo, podstawą każdej budowli jest dobry projekt. Plan budowy domu opartego na drewnianym szkielecie można z łatwością dostosować do swoich potrzeb. Inwestor decyduje o liczbie pięter i innych cechach obiektu (jak np. liczbie otworów okiennych czy sposobie dzielenia przestrzeni ścianami).