Czy domki kanadyjskie są odporne na ogień?
Dodano: 2021-02-18Istnieją różne alternatywy wobec tradycyjnego budownictwa. Jedną z nich jest stosowanie rozwiązań opartych na konstrukcjach szkieletowych. Przykładem takiej konstrukcji może być domek kanadyjski. Ten ciągle mało rozpowszechniony w Polsce, ale popularny w Kanadzie i w USA typ budynku zakłada zastosowanie drewnianej konstrukcji szkieletowej.
Zabezpieczenie przeciwpożarowe
Rozwiązanie, jakim jest domek kanadyjski, posiada liczne zalety, jednak można też zapytać, czy w związku z jego drewnianym charakterem nie grozi mu ogień. Wątpliwości te można jednak łatwo rozwiać. Drewno co prawda może się zapalić, jednak aby do tego doszło, potrzebny jest tlen. A obecność tego związku można całkowicie wyeliminować, odpowiednio zabezpieczając drewnianą konstrukcję za pomocą wełny. Materiał ten w przypadku domków kanadyjskich zapewnia więc nie tylko izolację termiczną i akustyczną, lecz także przeciwogniową. Jest to możliwe dzięki temu, że przy wysokiej temperaturze wełna nie pali się, lecz topi. A i to dzieje się dopiero po przekroczeniu sześciuset stopni Celsjusza. Kolejną warstwą, która ma za zadanie zapewnić domkowi kanadyjskiemu odpowiednie zabezpieczenie, jest zaś płyta gipsowa. Tak samo jak wełną, pokrywa się nią ściany budynku. Nie można oczywiście zapominać, że ochronę przed ogniem stanowi także tynk mineralny.
O dodatkowym zabezpieczeniu przed ogniem decyduje również sposób wykonania poszczególnych elementów konstrukcji. Ze względu na to, iż są one strugane, płomieniom trudniej jest się przez nie przedostać. W każdym domku kanadyjskim odpowiednio zabezpieczana jest również instalacja elektryczna. Ma to na celu uniemożliwienie zapłonu przewodów w momencie zagrożenia pożarowego. Ostatecznym argumentem na rzecz ognioodporności domków kanadyjskich jest to, iż gdyby były one łatwopalne, to by ich nie budowano. Żeby tego rodzaju konstrukcje były dopuszczone do użytku, muszą one spełniać wszystkie niezbędne standardy. Jeżeli tak się dzieje, to domki kanadyjskie niczym się nie różnią od bardziej tradycyjnych budynków.