Budowa domu to poważna sprawa, która wymaga wielogodzinnych przemyśleń i rozważań. Rynek oferuje wiele rozwiązań technologicznych oraz estetycznych, więc dzięki dostępności gotowych projektów możecie bez większych problemów wybudować dom Waszych marzeń. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stworzyć od podstaw projekt domu zgodny z Waszymi pomysłami i który będzie wykonany z pomocą doświadczonego architekta. Jednak na jaki dom się zdecydować? Tradycyjny murowany czy może szkieletowy dom drewniany? Za pośrednictwem naszego bloga będziemy starali się przybliżyć Wam nieco zagadnienia ziwązne z tego typu budownictwem i przekonać Was o jego niewątpliwych zaletach.

Historia kanadyjskich domów szkieletowych

Technologia budowy szkieletowych domów drewnianych ma bardzo długą i zawiłą historię, aby zrozumieć sposób ich konstruowania musimy przenieść się do Ameryki Północnej kiedy to jej tereny były zasiedlane przez osadników przybyłych z Europy. To właśnie oni wykorzystali swoją wiedzę na temat wznoszenia tego typu konstrukcji. Przypominamy, że pierwsze budynki o konstrukcji szkieletowej w Europie powstawały już w średniowieczu, a najpopularniejszymi rodzajami tego typu budownictwa był mur pruski, szachulec czy technika reglowa. Mimo to, dzisiejsze projekty domów wzorowane są na tych, które rozwinęły się właśnie na terenie Ameryki Północnej. Ze względu na to, że drewno było wówczas podstawowym budulcem to z niego początkowo powstawały domostwa, choć z biegiem czasu pojawiały się także domy murowane. Tradycja jednak mówi sama za siebie i do dnia dzisiejszego w Stanach szkieletowe domy drewniane stanowią ponad 90% wszystkich domów mieszkalnych.

Rodzaje szkieletowych domów drewnianych

Pierwowzorem obecnie budowanych szkieletowych domów drewnianych były tzw. Timber Frame - to pierwsze budynki, które wznoszono z drewnianych bali o grubych przekrojach. Masywne belki były ze sobą idealnie dopasowane i łączone dużymi kołkami. Timber Frame to bardzo wymagający system, ponieważ ciężar bali był ogromny. Faktem jest, że domy te cechowały się dużą trwałością, jednak sam proces ich budowy był niezwykle trudny i czasochłonny. Podczas budowy musiało uczestniczyć wielu konstruktorów, którzy musieli wykazywać się znaczną wiedzą.

Ze względu na gabaryty używanych materiałów, wznoszenie domów typu Timber Frame było dość uciążliwe. Nauczeni doświadczeniem mieszkańcy z czasem do budowy domów zaczęli używać materiałów lżejszych i o mniejszych wymiarach. Zmodyfikowana ze względów praktycznych technologia nazwana została Wood Frame czyli systemem o lekkim szkielecie. Okazało się, że domy, których belki są mniejsze, ale układane gęsto były tak samo wytrzymałe i stabilne jak domy budowane z masywnych bali.

Wraz z rozwojem budowania domów w technologii szkieletowej pojawił się nowy typ – Baloon Framing. Jego powstanie datowane jest na początek XIX wieku i polega na ujednoliceniu konstrukcji budynku tzn. brak w nich podziału na poszczególne piętra i poddasze, natomiast belki prowadzone są „po całości” od fundamentów aż do miejsca przy krokwiach. Co udało się osiągnąć dzięki Baloon Farming? Przede wszystkim zaczęto wykorzystywać belki o mniejszych przekrojach, konstrukcja stała się lżejsza i łatwiejsza w budowie, dzięki czemu stanowczo skrócił się czas powstawania domów. Ich popularność była znacząca i utrzymywała się aż do lat 50. XX wieku kiedy to pojawił się nowy wariant szkieletowych konstrukcji.

Platform Framing – właśnie ten sposób budowania domów wyprał technikę Baloon Framing. Charakterystycznym dla tej metody jest następujący podział prac – w pierwszej kolejności odbywa się wzniesienie ścian parteru, następnie stropu ponad nim i w ten sposób prowadzi się kolejne piętra aż do poddasza.

  • construction-19696_1280
  • home-2408953_1280